PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=124255}

Edukatorzy

Die Fetten Jahre Sind Vorbei
7,2 8 661
ocen
7,2 10 1 8661
6,8 4
oceny krytyków
Edukatorzy
powrót do forum filmu Edukatorzy

Wielki zawód

użytkownik usunięty

Nie siedze w srodowisku alterglobalistow, ale najwyrazniej zawsze mialam o nich znacznie wieksze mniemanie niz rezyser... on ich przedstawie jako naiwnych idealistow ktorzy pograzonych w bezmyslnej nienawisci do ludzi bogatych i obwiniajacych ich za wszelkie zlo na ziemii... kogo to tak naprawde przekonuje?
Rozumiem, iz wlasnie film ten mial byc przestroga przed takim podejsciem, ale uwazam iz to okrutne grzebac calkiem sluszne (w niektorych punktach) poglady alterglobalistyczne pokazujac jakis dzieciakow, ktorzy trak naprawde sami nie wiedza o czym mowia i jakimi metodami chca to uzyskac... glowna teza filmu jest to iz ludzie tego pokroju buntuja sie dla samego buntu... nie wiem czy to prawda (chociaz czesc to punki-zadymiarze, to nie chce mi sie wierzyc, ze za tym ruchem nie ida konkretne i realistyczne rozwiazania ludzi trzezwo myslacych).

Sama jestem ozywiscie jak na kazdego przyzwoitego czlowieka przystalo, osoba przeciwna szerokorozumianemu wyzyskowi przez wielkich korporacji, ale tez zdaje sobie doskonale sprawe, iz jesli nie oni to ktos inny... tak ten swiat jest zbudowany i nie mozna miec pretensji do jakiegos menadzera, ze pracuje dla korporacji ktora szyje ubrania w chinach itp. (oczywista teza filmu - zadnego zaskoczenia tu dla mnie nie ma!)
Nie mozna miec tez pretesji o to ze ktos jest bogaty (a takie wlasnie mialam wrazenie na pocztaku filmu - ze obwiniaja kazdego bogatego ze jest bogaty... to nie odrazu oznacza, ze bogactaw trzeba sie dorobic w nieuczciwy sposob - chodzi o co innego - w druga strone: niech beda sobie bogaci, ale niech biedniejsi uzyzkuja godne wynagrodzenie - mysle ze alterglobalistom tez bardziej o to chodzi...)
Wracajac do mysli, cala rzecz polega na zmianach prawnych - trzeba najpierw zmienic reguly gry, zeby moc wymagac od inncyh ich przestrzegania (przepisy antymonopoloistyczne, przeciwko konsolidacji kapitalu /czy jakos tak/ - ...taa kapital powinien byc rozproszony - prawdziwe bogactwo spoleczenstwa to drobnica i sredniacy jak wiadomo; moze minimalne stawki w krajach najubozszych)...
Samo sumienie nie wystarczy, a nawet najszczersze checi nie pozola szefowi wielkiej korporacji na zwiekaszanie kosztow (wbrew pozorom latwo jest nawet najwiekszego giganta zrujnowac takimi rzecami - powtarzam: jak TY NIE BEDZIESZ LEPSZY OD INNYCH to inni cie od razu wygryza). Zatem smiem twierdzic iz ten film to jeden wielki bzdet - moze jedynie dobry dla tych punkow zadymiarzy co wszystkiech i wszystkiego nienawidza!

To bylo o tresci, a jezeli chodzi o sam film to tez jest bardzo kiebski - na poczatku ciekawy pomysl, ale juz potem akcja staje sie absurdalna, nieprzokonywujaca i przewidywalna (przeciez to oczywiste, ze ow manager okaze sie w mlodosci... ach nie bede opowiadac filmu, bo ktos sie przyczepi). Jedynie zaskakujacy jest sam samiutki koniec, ale co z tego, skoro film jest i tak beznajdziejny.
Poza watkiem polityczno-spolecznym powstaje typowy mlodziezowy film europesjki (z miloscia i przepyachankami o dziewczyne w tle) niczym nie odbiegajacymi w wyrazie i klimacie do tego co juz dobrze poznalismy (Smak życia, Kumple, Samotni, itp.). Gra katorow - moze poza Buhlem lekko ponad mierna reszta - fatalna! ...wyglada jakby rezyser wzial natursczykow (ale nie bede sie czepiac, bo a takich filmach nie o to chodzi)

A takie mialam nadzieje z tym filmem... trudno! czekam w takim razie niecierpliwie na dobry film o tej tematyce (do tego czasu postaram sie doksztalcic w temacie, bo jak widac nie za bardzo w tym siedze :)

A może ten film jest właśnie o głupocie, pomyleniu ideałów, wyborze złych ścieżek (co zresztą sugeruje porwany w pewnym momencie, przy stole), naiwności, błędnym pojmowaniu alterglobalizmu, infantyliźmie i efektach, które takie podejście wywołuje?

użytkownik usunięty
pracus

Owszem jest, ale nie pokazano przy tym, iz ta niedojrzala jest postawa tylko i wylacznie tychze bohaterow, a nie calej ideologii... niestety film pogrzebal kompletnie idee, ktora wcale nie musi byc naiwna.

A czy każdy film musi być tak dosłowny, ukazywać wszelkie aspekty?
Gdyby pokazywał dobitnie, że chodzi tylko o tą trójkę (co zresztą dla mnie jest jasne, choćby patrząc na komizm ich "walki"), to ktoś przyczepiłby się, że nie pokazał jakiegoś tam aspektu kapitalizmu. I tak w kółko, bez końca.

użytkownik usunięty
pracus

Ja odnioslam inne wrazenie - ze nie chodzi o tą konkretną trójkę ale o calą idee.
Z reszta to raczej ty doslownie traktujesz ten film. Niedoslowne jest dopatrywanie sie prawd ogolnych na podstawie poczynian glownych bohatrow itp. Tak zazwyczaj jest robiony kazdy film. Od prawdy prywatnej do prawdy ogolnej, a ów bohaterzy zazwyczaj mają symbolizowc everymanów.
Wsluchaj sie w film, to zauwazysz, ze ma troche inny wydzwiek. Z reszta odnoszac tą sytuacje tylko do tej konkretnej trojki pozbawiasz ten film jakiegokolwiek motywu powstania, bo kto by chcial filmowac poczynania naiwnej grupki gówniarzy???

Zapewme zaraz mi powiesz, ze ta trojka symbolizuje niekonsekwencje wspolczesnego mlodego pokolenia, ktore latwo ulega chwytliwym haselkom i wyciaga z nich tylko powierzchowne wnioski. Ale powiedz mi dlaczego w takim razie siegnieto akurat po takie tlo dla tej historii?? Czyzby rezyser nie chcial powiedziec, ze jego mniemaniem takie ruchy spoleczne i ideologia sa tylko przejawem mlodzienczego naiwnego idealizmu (ktory sadzac po postaci glownego antybohatera jest etapem przejsciowym dla kazdego pokolenia, ktory wraz z wiekiem bezwiednie sie porzuca???)?

Wydzisz ja wlasnie uwazam, iz to rezyser powierzchownie traktuje mlodziez (jak i zarowno ta ideologie), dostosowujac sie do modnej dzisiaj malkonteckiej postawy (z ktorej slyną przede wszysrtkim starsze babcie w beretach;) pt. "jaką to my dzisiaj bezmyslna mamy mlodziez i wogole be, bo wychowana na mtv" itp.

PS Jakby ktos to czytal i mial jakies watpliwosci: Moze moje wypowiedzi wygladaja jak wypowiedzi agitatora ruchu alterglobalistycznego. Wcale tak nie jest! - ja tylko utozsamiam sie z glowna ideą, iz kapital swiatowy powinien byc bardziej rozproszony. Tylko tyle. Nie wiem jak do tego dojsc, ani co dokladnie alterglobalisci proponuja w tym celu. szczerze mowiac, wogole sie na tym nie znam. Osobiscie jestem osoba kompletnie niezaangazowaną politycznie, co nie oznacza iz uwazam, ze jakikolwek rezyser ma prawo tak powierzchownie traktowac poglady innych ludzi i robic TAKI KIEPSKI FILM!!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones