PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=124255}

Edukatorzy

Die Fetten Jahre Sind Vorbei
7,2 8 661
ocen
7,2 10 1 8661
6,8 4
oceny krytyków
Edukatorzy
powrót do forum filmu Edukatorzy

Rozumiem, że w założeniu Twórców, film miał łączyć w sobie ambitną treść, melodramat, elementy kina sensacyjnego i luźną formę, która trafi do szerokiego kręgu odbiorców. W efekcie wyszedł film sztuczny i nadęty pompatycznymi, alterglobalistycznymi hasłami, o których scenarzysta ma pojęcie chyba jedynie z wikipedii. Motywy jakimi kierują się bohaterowie są naciągane i ciężko jest, mi osobiście, w nie uwierzyć. Do tego sielankowy obraz nawracającego się "złego kapitalisty", który, aż ze wzruszenia można się popłakać, w młodości był niestrudzonym buntownikiem noszącym długie w włosy. Do tego motyw przyjaźni, która przetrwa wszystko, a ściślej w ciągu jednego dnia jeden z bohaterów wybacza drugiemu, że ten odbił mu dziewczynę (sic!), sprawia, że obraz może przyprawić widza o lekkie mdłości. Ale jest jeszcze, na nieszczęście, deser: zakończenie! Twórcy postanowili widza, na sam koniec, czymś zaskoczyć i udało się, czegoś tak kompletnie niewiarygodnego jeszcze nie widziałem! Antyteroryści zastają puste mieszkanie "edukatorów" z kartką przypię tą do ściany : "ludzie się nie zmieniają". Gdy oni sami, w tym samym czasie, płyną kradzionym jachtem walczyć z burżuazyjnym porządkiem świata... litości!

Na plus trzeba zaliczyć, oczywiście jak zawsze, aktorstwo Julii Jentsch:)

3-4 / 10

użytkownik usunięty
David_Ames

Jako mała, szesnastoletnia okularnica, która w 2005 roku kino dopiero odkrywała zachwyciłam się tym filmem i pamiętam, że był jakąś inicjacją mojej obecności w klubie filmowym. Twoja krytyka mobilizuje do obejrzenia raz jeszcze. Mam nadzieję, że po tych pięciu latach znajdę w nim coś jeszcze.

ocenił(a) film na 8
David_Ames

Nie wiem czy chodziło o nawrócenie "złego kapitalisty", bo w finale okazuje się, że jednak nic się w nim nie zmieniło, pomimo tego, że przeżył pewne rozterki, powracając wspomnieniach do swoich młodych lat. Jego rozmowy z młodymi w górskiej chatce raczej pokazują to, jak to człowiek wyrasta ze swoich młodzieńczych ideałów, najczęściej tego nie zauważając. Z dnia na dzień dochodzą nowe obowiązki, zmieniają się priorytety i któregoś dnia budzimy się i stwierdzamy, że jesteśmy zupełnie innymi ludźmi, całkiem innymi niż ludzie którymi byliśmy te 5, 10 , 20 lat temu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones